Met het einde van het jaar in zicht, blikken we alvast terug… Directeur Josje Stoel deelt een greep uit de mooie momenten en hoogtepunten van de Grote Kerk Veere in 2023.
Wat een mooi en vol programma hadden we dit jaar! We trapten ons culturele seizoen af op zaterdag 25 maart met ons eerste evenement.
Muziek in de Grote Kerk Veere
Dat was de Matthäus Passion van de Nederlandse Bachvereniging. Een week later openden we, na de wintersluiting, officieel de deuren weer voor het publiek.
Op 20 en 21 mei vond het Sinfonietta String Festival Zeeland plaats, een weekend vol strijkersmuziek in kleine en grote bezettingen, op verschillende locaties in Veere en Middelburg. Met onder meer Spiegel im Spiegel met het Nederlands Kamerkoor, de Muziekroute in Veere, kamermuziek in de Zeeuwse Concertzaal en een gevarieerd slotconcert met countertenor Cameron Shahbazi.

Dans en jongeren
Geroerd waren we, wat er in 2023 met dans en jongeren heeft plaatsgevonden in de Grote Kerk in Veere. Op donderdag 1 en vrijdag 2 juni kwam het toonaangevende Nederlands Dans Theater met twee dansvoorstellingen naar de Grote Kerk Veere.
Naast deze twee voorstellingen organiseerden we het project Crossings met negen bewoners van asielzoekerscentra op Walcheren en zes MBO Dans studenten. De jongeren waren erg onder de indruk van wat ze hebben ervaren.
In december hebben twee deelnemers van Crossings, een eigen choreografie gemaakt en deze dans drie keer opgevoerd tijdens de Kerstmarkt in de Grote Kerk. Het was een geslaagde en drukbezochte tweede editie van de Kerstmarkt, waar lokale ondernemers, kunst, cultuur en duurzame producten centraal stonden.

De nieuwe Kerkmeester
In de zomer en het begin van het najaar konden bezoekers genieten van de installatie van onze derde Kerkmeester Marinus Boezem. Boezem bracht de wind naar binnen in de Grote Kerk Veere en maakte de architectuur zacht met een installatie die hij speciaal voor onze kerk maakte. In oktober ontving Marinus Boezem de Zeeuwse Commissarispenning van de Commissaris van de Koning dhr. Polman, tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Grote Kerk.

En verder
In september was er een indrukwekkend en innemend college van Thomas Erdbrink. Thomas gaf het publiek een blik achter de schermen bij de documentaireserie ‘Onze man bij de Taliban’. Hij liet aan de hand van fragmenten zien wat de gevolgen zijn van oorlog en verloren vrijheid.
De Stadsnis werd in gebruik genomen met de Veerse Verhalenkast, waarin maandelijks objecten of kleine kunstwerken geplaatst worden die verbonden zijn aan persoonlijke verhalen die ontroerend, grappig of interessant zijn omdat ze een inkijkje in Veere geven.
Ook was de Slinger van Foucault weer te zien in de kerk! De aarde draait om haar as. Kunstenaar Kees Wijker uit Middelburg maakte in opdracht een nieuw exemplaar. Op 28 september werd de nieuwe slinger onthuld. Meer weten en de Slinger zelf in beweging zien? Dat kan weer vanaf 30 maart 2024.
We zijn in 2023 gestart met de Grote Kerk Veere Business Club, we zijn trots op onze eerste drie leden; Van Oord, Damen Shipyards en Dura Vermeer!
Tot slot: Monumentenbezit heeft in het najaar ons dak gerestaureerd. Zo kunnen we er weer goed tegenaan volgend jaar en starten met onze mooie projecten in de kerk en in de Stadstuin. Team Grote Kerk Veere wenst iedereen een mooi uiteinde toe en alvast een goed, gezond 2024!
